Strona główna


Aktualności
2020-02-06

Spotkania w ramach wypoczynku dzieci i młodzieży

W ramach prowadzonych działań z zakresu prewencji społecznej, związanych z bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w okresie ferii, funkcjonariusze KP PSP w Złotowie gościli młodzież z powiatu kościańskiego, uczestniczącą w obozie sportowym w Złotowie.

Uczestnicy w pierwszej części spotkania zapoznali się z zagrożeniami w trakcie wypoczynku zimowego oraz możliwymi niebezpieczeństwami we własnym domu przy wykorzystaniu symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych. Omówiono zasady prawidłowego postępowania w przypadku spostrzeżenia zagrożenia a także wskazano na niebezpieczeństwa związane z sezonem grzewczym i tlenkiem węgla.

W drugiej części przedstawiono funkcjonowanie stanowiska kierowania komendanta powiatowego. Przypomniano prawidłowe zasady powiadamiania o zagrożeniu, w szczególności w zakresie prawidłowego określania lokalizacji zdarzenia i przekazywania telefonicznie wymaganych informacji służbom ratowniczym.

W ostatniej części przedstawiono codzienne zadania i obowiązki strażaków służących na podziale bojowym. Młodzież zapoznała się z siedzibą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, uczestniczyła w zajęciach szkoleniowych funkcjonariuszy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zapoznała się z pojazdami i sprzętem wykorzystywanym przez strażaków, odpowiadając jednocześnie na zadawane przez młodzież pytania. Na zakończenie zademonstrowano próbę alarmowania w przypadku konieczności podjęcia działań interwencyjnych.

Prowadzone przez strażaków spotkania i prelekcje z uczestnikami wypoczynku na terenie powiatu złotowskiego pozwalają na przekazanie i utrwalenie wielu cennych informacji dotyczących unikania niebezpieczeństw zarówno w miejscach użyteczności publicznej jak i własnych domach. Tego typu działania jednocześnie pozwalają na urozmaicenie wypoczynku dzieci i młodzieży, dlatego są pozytywnie odbierane przez samych uczestników jak i organizatorów obozów.

opracowanie: st. str. Maciej Palacz
zdjęcia: KP PSP w Złotowie

 

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 47 77 99 00
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl