Strona główna


Aktualności
2017-10-23

Wyróżnienia za działania ratownicze

W dniu 16 października 2017r. podczas zmiany służby w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej    w Złotowie Komendant Powiatowy kpt. Jarosław Kołak wyróżnił listami gratulacyjnymi w imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Andrzeja Bartkowiaka sześciu strażaków, którzy w dniu 28 września 2017 r. prowadzili działania ratownicze w wyniku, których uratowali życie mężczyzny z nagłym zatrzymaniem krążenia. Prowadzone działania w ramach wdrożonych procedur KPP pozwoliły przywrócić podstawowe czynności życiowe i przekazać w stanie stabilnym poszkodowanego przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Dodatkowo okolicznościowym dyplomem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wyróżniony został żołnierz, mieszkaniec Złotowa z Jednostki Wojskowej 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach, który będąc po służbie wykazując się własną inicjatywą i zaangażowaniem podjął pierwsze działania ratownicze, które przyczyniły się skutecznie do dalszych działań prowadzonych przez strażaków ze złotowskiej jednostki. Uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych przez Komendanta Powiatowego miało miejsce w siedzibie KP PSP w Złotowie dniu 20 października br.
w obecności Komendanta Wojskowej Straży Pożarnej w Nadarzycach i Zastępcy  D – cy JRG Złotów.

 

OPIS AKCJI RATOWNICZEJ

W dniu 28 września 2017 r. o godz. 935 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o osobie poszkodowanej, u której doszło do zatrzymania krążenia, prawdopodobnie zawału mięśnia sercowego. Zdarzenie miało miejsce na terenie miasta Złotowa przy ul. Szkolnej. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano zastępy ze złotowskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej.
Strażacy po dotarciu potwierdzają zdarzenie, które odnosi się do nieprzytomnego mężczyzny w wieku ok. 55 lat. Pierwsze działania ratownicze związane z prowadzeniem zewnętrznego masażu serca prowadzą osoby postronne. Wdrożono procedury z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy w tym:

  • ocenę stanu poszkodowanego,
  • kontynuowano zewnętrzny masaż serca,
  • wykorzystano do działań defibrylator automatyczny AED,

Wykonano zgodnie ze wskazaniami urządzenia defibrylacje, w wyniku czego ustabilizowano prace serca. Następnie osoba poszkodowana w stanie stabilnym pod względem podstawowych funkcji życiowych została przekazana  przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Nadmienić należy, że było to już kolejne działania strażaków z powiatu złotowskiego, którzy podejmowali działania ratownicze w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, związanego z zatrzymaniem krążenia wspierając tym samym zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, a posiadane przez strażaków wyposażenie i umiejętności
w zakresie udzielania pomocy okazały się w tym przypadku nieocenione. Nadrzędnym aspektem zdarzenia jest fakt, że potrzebna pomoc do osoby poszkodowanej dotarła na czas.

 

opracował: mł. kpt. Krzysztof Olczak

foto: KP PSP Złotów

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 47 77 99 00
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl