Strona główna

 

Od 01.10.2020 r. aktualna witryna KP PSP w Złotowie będzie dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/kppsp-zlotow

  Zmiana adresu strony internetowej KP PSP w Złotowie   Zmiana numerów telefonów do KP PSP w Złotowie   Koronawirus - informator   Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Aktualności
2017-05-18

STRAŻACKIE AED W SKUTECZNEJ AKCJI RATOWNICZEJ

W dniu 17 maja 2017r. ok. godz. 08.00 do SKKP wpływa informacja o nagłym zatrzymaniu krążenia ( NZK) w okolicach m. Lipka, zdarzenie dotyczy mężczyzny w wieku ok. 55 lat, który wykonywał prace budowlane przy lokalnej drodze. Zgłoszenie trafia za pośrednictwem Nadleśnictwa Lipka, którego patrol Straży Leśnej realizując rutynowe czynności znalazł się w momencie zaistnienia zdarzenia w najbliższej okolicy i strażnicy podjęli pierwsze działania ratownicze związane w szczególności z zewnętrznym masażem serca tak aby maksymalnie zwiększyć szanse przeżycia osoby poszkodowanej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej w tym najbliższą jednostkę OSP Lipka wyposażoną w defibrylator automatyczny AED oraz zastępy ze złotowskiej JRG, równocześnie przekazując informacje o zdarzeniu do pilskiej dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego.

Strażacy z jednostki OSP Lipka po dotarciu na miejsce zdarzenia wdrożyli procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzenia oddechu zastępczego i zewnętrznego masażu serca, wykorzystali niezwłocznie właśnie AED, w toku realizowanych cykli wykonali łącznie zgodnie ze wskazaniami urządzenia cztery defibrylacje, w wyniku czego przywrócono samodzielne krążenie i oddech u poszkodowanego mężczyzny. Przybyły zespół ratownictwa medycznego, potwierdził skuteczność prowadzonych działań ratowniczych , wdrożył dalsze procedury i przetransportowała poszkodowanego do szpitala specjalistycznego w Pile, gdzie zostały przeprowadzone dalsze wymagane czynności i zabiegi o charakterze szpitalnym.

Skutecznie prowadzone od początku z pełnym zaangażowaniem działania ratownicze przez szereg podmiotów w szczególności strażników z Nadleśnictwa Lipka, strażaków z jednostki OSP Lipka udowadniają, że  budowany na poziomie lokalnym system ratowniczy jest skuteczny i odpowiada na szereg pojawiających się zagrożeń, również tych, które wymagają bezpośredniego i niezwłocznego wdrażania procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy, gdy niespodziewanie zaistnieje taka potrzeba.

tekst mł. kpt. Krzysztof Olczak

zamieścił st.asp. Wiebskowski Kazimierz

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 47 77 99 00
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl