Strona główna

 

Od 01.10.2020 r. aktualna witryna KP PSP w Złotowie będzie dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/kppsp-zlotow

  Zmiana adresu strony internetowej KP PSP w Złotowie   Zmiana numerów telefonów do KP PSP w Złotowie   Koronawirus - informator   Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Jednostki OSP
2017-03-01

OSP Gmina Lipka

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipce

Jednostka w roku 1997 została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Zlokalizowana jest  przy ul. Strażackiej 2,  Prezesem jest dh Jacek Sławatycki, Naczelnikiem dh Krzysztof Olczak - Komendant ZOG ZOSP RP w Lipce.  Jednostka na wyposażeniu posiada  dwa samochody ratowniczo-gaśnicze  Mercedes- Benz  GBA 2,5/16 , GCBA-5/32 oraz samochód pomocniczy P-bus VW T4 do przewozu 9-ciu osób. Jednostka w sposób prawidłowy wyposażona jest w sprzęt  ratowniczo-gaśniczy do usuwania zagrożeń w zakresie pożarów ratownictwa technicznego, medycznego oraz usuwania klęsk żywiołowych. OSP Lipka  należy do OSP KSRG powiatu złotowskiego, które w sposób bardzo dobry realizują zadania ratownicze i statutowe. Wysoki poziom wyszkolenia i wyposażenia strażaków zaowocowało włączeniem miejscowej OSP w 2018 do Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego w ramach plutonu powiatowego "Złotów". W obiekcie strażnicy funkcjonuje centrum internetowe. Na wyposażeniu AED - które co raz częściej jest wykorzystywane oczywiście z sukcesami czyli przywracaniem czynności życiowych u osób, u których doszło do nagłego zatrzymania akcji serca.
 


Ochotnicza Straż Pożarna w Łąkie

Jednostka zlokalizowana na terenie gm. Lipka Prezesem jest druh. Jacek  Spiczak-Brzeziński, Naczelnikiem druh. Mariusz Marzec. Jednostka dysponuje samochodem marki IVECO TURBO Dailly   GLM-8/8, pojazd wyposażony w podstawowy sprzęt do akcji pomocniczych przy pożarach oraz samodzielnych działań przy usuwaniu skutków drobnych miejscowych zagrożeń. Na stanie jednstki znajduje się także przyczepka wężowo-sprzętowa wktórej wyposażenie przeznaczone jest do wsparcia działań gaśniczych poprzez budowanie linii wężowych lub punktów czerpania wody. JOP wchodzi w skład jednego z trzech plutonów sformowanych na potrzeby realizacji zaopatrzenia wodnego na terenie powiatu złotowskiego.  

Ochotnicza Straż Pożarna w Batorowie

Jednostka zlokalizowana na terenie gminy Lipka Prezesem  jest druh Grzegorz Chałubek, Naczelnikiem druh. Zbigniew Rekusz. Jednostka dysponuje samochodem marki Peugeot Boxer  GLBM 0,3/8 (włączony do podziału bojowego w listopadzie 2019 roku, który posiada podstawowy sprzęt do pomocniczych działań przy gaszeniu pożarów i budowania zaopatrzenia wodnego. Z inicjatywy byłego Prezesa druha Zygmunta Gierszewskiego w 2006 r.  przeprowadzono adaptację i remont budynku po byłej zlewni mleka na obiekt strażnicy . Obecnie przy dużym zaangażowaniu członków jednostki stale modernizowany w celu zwiększenia ogólnej funkcjonalności. w bezpośrednim sąsiedztwie remizy znajduje się staw z pomostem przystosowany do funkcji zbiornika przeciwpożarowego na potrzeby miejscowści jak i najbliższej okolicy. Pozyskanie nowego wozu bojowego zaskutkowało automatycznym włączeniem jednostki w strukyury funkcjonujących na powiecie plutonów zaopatrzenia wodnego na potrzeby walki z pożarami.

10 listopada 2019 jednostka obchodząc swoje 70-lecie istnienia wprowadziła do podziału bojowego pojazd ratowniczo-gaśniczy GLBM 03/8 z agregatem wysokociśnieniowym.


Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Buczku

Jednostka funkcjonuje w gminie Lipka, Prezesem jest druh. Robert Wenda, Naczelnikiem druh. Tomasz Glugla. Na jej wyposażeniu jest samochód pożarniczy marki Mercedes Sprinter GLM-8/8 wraz z przyczepką transportową do wykonania zaopatrzenia wodnego. Jednostka posiada podstawowy sprzęt do realizacji pomocniczych działań gaśniczych i usuwania skutków miejscowych zagrożeń. Duże zaangarzowanie i umjejętności techniczne strażaków zaowocowały szeregiem nowatorskich usprawnień wyposażenia poprawjajacych skutecznośc działań. W budynku strażnicy znajduje się obszerna sala z zapleczem kuchennym i węzłem sanitarnym oraz pomieszczenia świetlicowe dla społeczności wiejskiej, Dzięki pełnemu zaangażowaniu członków jednostki obiekt strażnicy jest systematycznie modernizowany.

 


 

Ochotnicza Straż Pożarna w Osowie

Jednostka funkcjonuje w gminie Lipka, Prezesem jest druh Jan Mucha, Naczelnikiem Paweł Skrentny, Na wyposażeniu samochód pożarniczy marki Ford Transit, który w 2009 roku zastąpił wysłużonego Żuka- A156.  Na wyposażeniu nowego GLM  8/8 znajduje się podstawowy sprzęt przy działaniach pomocniczych przy gaszeniu pożarów i zaopatrzeniu wodnym. Jednostka wykazuje dużą aktywność w zakresie przygotowywania drużyn na zawody sportowo- pożarnicze. Często też wiąże nowoczesność z tradycją - historią. Obecnie w 2018 roku trwa modernizacja wieży i pokrycia dachowego strażnicy. Przy strażnicy powstało miejsce integracyjne dla lokalnej społeczności - wiata biesiadna, boisko do siatkówki i kosza oraz zadaszenie ze sceną.


pierwszy wóz strażacki tej jednostki

zastęp konny jednostki do obsługi różnego rodzaju uroczystości

Prezes i kierowca OSP oraz częściowy skład komisji przeglądowej KP PSP Złotów wywodzący się również z tej OSP

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 47 77 99 00
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl