Strona główna
  FILM - czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Ciąg dalszy.....

  Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Zdarzenia
2020-01-03

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym

Dnia 2 stycznia około godziny 12.00 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego wpłynęło zgłoszenie dotyczące wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości PGR Podgaje, gdzie pociąg osobowy relacji Katowice - Słupsk uderzył w przejeżdżający pojazd tj. samochód osobowy VW Golf.  Do zdarzenia zadysponowano zastępy strażaków z JRG Złotów, OSP Okonek, OSP Jastrowie i OSP Podgaje. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych strażaków z OSP Okonek skład PKP (łącznie 5 wagonów + lokomotywa) zlokalizowany był w odległości ok. 250 metrów od przejazdu, w pociągu podróżowało około 200 osób w tym jego obsługa. Samochód osobowy znajdował się w odległości około 25 metrów od przejazdu kolejowego na poboczu szlaku kolejowego,  w samochodzie osobowym pozostawały dwie poszkodowane osoby, nieprzytomne z licznymi obrażeniami (2 mężczyzn w wieku 21 lat). Natychmiast zabezpieczono teren działań, osoby poszkodowane przy użyciu narzędzi hydraulicznych  wydobyto z pojazdu, prowadzono działania medyczne wspólnie przez przybyłych ratowników medycznych ZRM, ratowników medycznego śmigłowiec LPR i strażaków JOP. Miejsce prowadzenia działań doraźnie zabezpieczono z wykorzystaniem parawanów. Równolegle, do składu osobowego delegowano rotę ze sprzętem medycznym, potwierdzono, że nikt spośród pasażerów i obsługi nie doznał obrażeń i nie wymaga czynności z zakresu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.  Służby PKP podjęły czynności w zakresie organizacji transportu zastępczego. Po około 2 godzinnej próbie przywrócenia czynności życiowych poszkodowanym, lekarz stwierdził ich zgon. Uwzględniając powyższe okoliczności kierownik działań ratowniczych zakończył fazę działań ratowniczych. Dalsze czynności obejmowały zabezpieczenie terenu akcji w związku z prowadzonymi czynnościami przez Policję pod nadzorem  Prokuratora. Zwłoki poszkodowanych zabezpieczone zostały przez zakład pogrzebowy, zniszczony samochód osobowy zabezpieczyła Pomoc Drogowa. Skład osobowy PKP po dokonaniu doraźnych napraw zjechał na najbliższą wskazaną stacje kolejową, tym samym przywrócona została przejezdność szlaku kolejowego. Działania nadzorowane były przez zastępcę komendanta powiatowego bryg. Leszka Wójcika, dowódcę JRG w Złotowie kpt. Krzysztofa Olczaka.

 

Opracował: kpt. Krzysztof Olczak, bryg. Tomasz Manikowski

Zamieścił: bryg. Tomasz Manikowski 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 67 222 33 40
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl