Strona główna
  FILM - czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Ciąg dalszy.....

  Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Zdarzenia
2018-11-26

Ciosaniec - pożar kompleksu gospodarczego

26-11-2018 roku kilka minut przed godziną czternastą do Stanowiska Kierowania PSP w Złotowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze kompleksu budynków gospodarczo-garażowych z pojazdami wewnątrz, miejscowość Ciosaniec, Gmina Okonek.  Do miejsca pożaru skierowano najbliższe jednostki straży z Okonka, Jastrowia, Sypniewa, Pniewa, Podgaj oraz ze Złotowa. Do momentu przyjazdu służb ratowniczych osoby postronne podjęły nieskuteczne działania gaśnicze przy użyciu węża ogrodowego.  W chwili dojazdu strażaków pożarem objęte było już pomieszczenie garażowe wraz samochodem osobowym oraz zewnętrzne drewniane elementy konstrukcyjne w tym konstrukcji dachowej nad sąsiednimi dwoma pomieszczeniami gospodarczymi. Jednostki ochrony przeciwpożarowej przeprowadziły bezpośrednie natarcie na główne źródła ognia. Pożar został zlokalizowany, ograniczono zagrożenie dla pozostałej części zabudowań, dokonano sprawdzenia pozostałych pomieszczeń, przeprowadzono niezbędne prace rozbiórkowe nadpalonej konstrukcji budowlanej i elementów wyposażenia.

 

 

Opracowanie/zamieścił/zdjęcia: st.asp. Kazimierz Wiebskowski

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 67 222 33 40
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl